Nový evanjelický kostol v Kežmarku

Autor: Zuzana Pavlisová | 11.3.2020 o 8:17 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  908x

Dostala sa mi do rúk skvelá kniha o Kežmarku a možno inšpiruje aj vás raz sa tam vybrať. Vďaka fotografiám v knihe si môžete porovnať minulosť so súčasnosťou.

Kniha ako pozvanie do mesta pod Tatrami – Nový evanjelický kostol v Kežmarku. Publikácia prináša porovnanie prítomnosti s udalosťami spred 125 rokov aj s dobovými dokumentmi. Detailné fotografie starých plánov a tvorcov kostola pomáhajú utvoriť si obraz o tom, ako kostol v minulosti a pri výstavbe vyzeral.

S knihou v ruke sa môžeme vybrať do mesta a obdivovať najvýraznejší kostol Kežmarku zvonku aj zvnútra. A keďže je kniha na kvalitnom papieri a v pevnej väzbe, nejakú tú exkurziu s prehľadom vydrží.

Hlavný architekt dánskeho pôvodu Teofil Hansen kostol postavil v jemu blízkom byzantskom štýle. Jeho farba každého upúta – je omietnutý načerveno a všetky zvislé plochy sú zelené. Zaujímavé je, že Hansen použil nezrealizované návrhy pre Dóm v Aténach a pôdorys prevzal z Kostola Santa Maria del Miracoli v Benátkach od Pietra Lombarda. Netradičné je aj to, že hlavný vchod je na rozdiel od tradície na východnej strane a oltár je orientovaný na západ. Znalcov hudby určite poteší podrobný opis dvojmanuálového organu.

Prevoz pozostatkov Imricha Thökölyho k poslednému odpočinku v Kežmarku je ďalšou pútavou kapitolou. Jeho exhumované pozostatky putovali z Turecka do Nového evanjelického kostola v roku 1906. V roku 1909 bolo ku kostolu pribudované Mauzóleum Imricha Thökölyho, kde odpočíva dodnes. Čitatelia sa z opisu udalostí dozvedia aj o súperení Kežmarku s Prešovom o miesto Thökölyho posledného odpočinku. Víťaz je jasný. Fotky smútočného sprievodu a pietneho miesta čitateľov doslova premiestňujú v čase.

Záver knihy patrí trom kežmarským mučeníkom a fotodokumentácii opráv Nového evanjelického kostola.

Zostavovateľ Roman Porubӓn (evanjelický farár v Kežmarku) odviedol v knihe skvelú prácu spolu s ďalšími autormi – Norou Baráthovou, † Ruženou Baráthovou, Jozefom Horváthom – vo vydavateľstve Jaroslava Šlebodu – JADRO.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič chce pohyb ľudí obmedziť. Ako by mala vyzerať Veľká noc

Matovič ide na vládu s návrhom, na ktorom sa zhodli odborníci.

Johnson má stále príznaky, skončil v nemocnici

Britský premiér podstúpi ďalšie testy.

Komentár Petra Schutza

Matovič nie celkom rozumie vlastnej vojne proti korone

Pokaziť najväčší kresťanský sviatok ešte viac, ako sa už stalo, je posadnutosť.


Už ste čítali?